Zona surpată de pe râul Teleajen va fi monitorizată permanent. Fenomenul de inghet-dezghet poate provoca o noua surpare

Zona digului de gabioane de pe Teleajen va fi monitorizată permanent, anunță primarul Andrei Volosevici. Astfel, in cadrul unei conferințe de presa, edilul șef a anunțat că zona este departe de a fi pusă în siguranță și că orice fenomen inghet-dezghet sau precipitații abundente poate duce la o nouă problema.
"Nu vreau să discut a cui e vina, dar eu lucrare hidro cu garanție de un an nu am auzit. Pentru că o astfel de lucrare are minim 10 ani garanție. Am intervenit cu dale de beton, am făcut două canale, dar experții ne spun că oricând malul se poate surpa. Vom face un proiect de hotărâre de guvern să obținem bani de la guvern pe calamități pentru că lucrarea se refacere a digului este foarte scumpă. Dar ea trebuie făcută ca sa nu riscam sa platim bani grei in urma unei catastrofe ecologice, având în vedere că acolo este și fosta rampă de gunoi" , a precizat primarul.
Te-ar putea interesa si:
Administratie
Terenul de sport al Liceului "Lazăr Edeleanu" din Ploieşti va fi modernizat şi deschis publicului în afara orelor de curs

Administratie
Pe ce străzi din Ploiești vor fi montate noile containere pentru colectare selectivă a deșeurilor

Administratie
Ploieşti: Investiţii vandalizate înainte de a fi date în folosinţă. Primarul solicită sprijin civic!

Administratie
Ce lucrări edilitare se fac săptămâna aceasta în Ploieşti. Vezi lista străzilor cu şantiere!

Administratie
În Ploiești a început montarea insulelor pentru colectarea selectivă a deșeurilor

Social
Traseul 40 barat care face legătura Ploieşti-Parcul Bucov va fi suspendat în curând

Administratie
Poliţeanu: Costurile cu încălzirea în Ploieşti se vor reduce peste un an şi jumătate
