Corneliu Eugen Moraru, iniţiatorul proiectului „Iubesc Ploieştii!” crede că proiectul unei centuri feroviare la Bucureşti s-ar putea potrivi şi la Ploieşti. „Este acelasi lucru posibil si la Ploiești, orașul cu a doua densitate a populaţiei ca mărime după București? Pentru a răspunde la această întrebare, pe harta feroviară a orașului am insemnat gările existente (Nord, Est, Sud, Vest, Crâng) precum și tronsonul dintre Şoseaua Nordului și Şoseaua Vestului, scos din funcţiune la începutul anilor 2000, care ar trebui reconstruit în eventualitatea unui asemenea proiect. Merită Ploieștiul o centură feroviară funcţională destinată transportului de persoane?”, a scris Eugen Moraru. Se pare că ideea a prins şi astăzi, directorul general al companiei CFR Călători, Iosif Szentes, a anunţat pe Facebook că ia în considerare valorificarea potenţialului feroviar existent și pentru Ploiești, urmând a realiza o vizită de lucru în teren în decursul lunii noiembrie.
Te-ar putea interesa si:
Administratie
Restricţii de trafic, miercuri, până la ora 18.00, pe DJ100E Câmpina-Brebu-Telega
Administratie
Ce lucrări se vor face în cadrul proiectului care leagă Gara de Sud de Gara de Vest din Ploieşti
Administratie
Polițeanu: TCE și Termo trebuie să nu mai depindă de Primăria Ploiești și să devină eficiente
Administratie
Termo Ploiești a montat primul cazan de apă fierbinte de 30 Mwt, din cele 3 prevăzute



