Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->

Volosevici vrea sa le taie veniturile asistaților sociali care refuza munca in folosul comunitatii

3 noiembrie 2020
Share:
Volosevici vrea sa le taie veniturile asistaților sociali care refuza munca in folosul comunitatii

O parte dintre asistații social ai Ploieștiului care primesc venitul minim garantat contra unui număr de ore de munca in folosul comunității refuza să facă aceste ore.

Andrei Volosevici, primarul Ploieștiului,  a ieșit azi in fata sediului primăriei și a stat de vorbă cu asistatii.

Volosevici le-a solicitat asistaților sa se alăture efortului municipalității in acțiunile de curățenie derulate la nivelul orașului nostru, dar mai mulți beneficiari ai ajutorului minim garantat și-au exprimat nemulțumirea față de această hotărâre și au refuzat să participe la aceste  activități.

Volosevici a concluzionat la finalul discuțiilor că, în cazul în care vor fi persoane beneficiare ale venitului minim garantat care vor refuza să participe la acțiunile stabilite în cadrul Programului “Curățenie generală”, acestora li se va restricționa acordarea sprijinului financiar respectiv, alocat din bugetul Municipiului Ploiești, conform prevederilor legale în vigoare. Reamintim că Programul “Curățenie generală”a demarat săptămâna trecută și implică desfășurarea unor ample activități de salubrizare la nivelul municipiului Ploiești, explica printr -o postare pe pagina de socializare, biroul de presă al primăriei.