Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->

Ursul care a omorât-o pe turista de 19 ani în Bucegi a fost împuşcat

9 iulie 2024
Share:
Un bărbat din Azuga a fost omorât de urs. Animalul l-a surprins la alergat

Ursul care a omorât, astăzi, o turistă din Bucureşti pe Jepii Mici a fost împuşcat. Acesta a atacat-o pe fata de 19 ani pe cărare şi a târât-o în prăpastie. Mai mult, nu s-a îndepărtat prea mult nici la vederea salvatorilor. 

Cum ursul deja omorâse o persoane şi prezenta pericol şi pentru salvatorii prezenți la fața locului pe care a încercat în repetate rânduri să îi atace, echipa de intervenție constituită conform OUG 81/2021 a hotărât împușcarea animalului. 

Vă reamintim că astăzi, o fată de 19 ani din Bucureşti care plecase pe munte în plimbare cu un prieten a fost atacată pe la Cascada Caraiman de un urs care a omorât-o. Salvatorii anunţaţi de prietenul fetei nu au reuşit decât să îi recupereze trupul neînsufleţit din râpa adâncă de 100 de metri. 

foto arhiva